Top 5 Coverstories 2025

Cover stories

De Top 5 Coverstories

  1. Een objectieve maatstaf voor bestuurders: Rijnlands of Angelsaksisch organiseren? 
    Meer van hetzelfde werkt niet
    Jaap Peters, Harold Janssen
  2. Stop met feedback geven. Start met vragen stellen. 
    Van kritiek naar verbinding
    Monique Gottgens
  3. Verstikkende serieusheid bederft werkplezier. 
    Als plezier het verliest van prestatie
    Sybren van der Schaar
  4. Werkdruk. Wat te doen in 1 A4tje
    Stress, werkdruk, overbelasting, verzuim, afhaken, burn-out, ziek van het werk...
    Willem Mastenbroek
  5. Leiderschap houdt te vaak een fout systeem draaiende
    Zijn leidinggevenden zich voldoende bewust van waar ze mee bezig zijn?
    Nienke de Vries, Berdine Grashuis

Vraag aan de lezer

 Ziet u een trend of een onderliggend patroon in de 5 bijdragen?

Wat valt mij op?

Net zoals met de Top 5 column is er veel aandacht voor het Angelsaksisch organseren 

MVO en duuramheid

Wat nou duurzaamheid en en MVO als de concurrent zich daar niet an houdt en goedkoper produceert? Of als door omkoping lucratieve contracten verkregen kunnen worden. Of als het produktieproces van leveranciers op uitbuiting gebaseerd is?

Hierover moraliseren is gemakkelijk maar helpt je niet uit de put. De omslg nij vel amarikaans berdijven om te dtaoppemde programma's ober diversiteit , en innclusie weken iik door in ons land. Bit alleen in de vestigingen van in nl aar ookdaar gaat ht eom? Presyarie druk, met mider measen meer doenen verder nite zueren is het paeoo

Tegelijk blijft het Rijnlands alternatief veel al aanwezig Soms nog heimelijk zoals de organisaties die de prgrama's over dievsiten, inclusie en duurzaamheid mte stille trom op en lager pitje zetten. Maar hebbe ze wel keus. Ok sorgansaties worden die kan uit gedongen, 

Eenvoud versus Complexiteit

Een negatieve ontwikkeling betreft falend leiderschap. Neem de talloze dossiers en affaires in Nederland die maar blijven liggen. De narigheid hoopt zich op: de woningnood, het zorginfarct, de toeslagen affaire, de ellende rond de AZC's. Leiderschap faalt! Een onmacht die tot uiting komt in een DOOMLOOP van regelgeving en een verlammende bureaucratisering zowel in publieke organisaties als in het bedrijfsleven. Menig bedrijf vlucht naar het buitenland of houdt ermee op vanwege de rompslomp.

De lopende kabinetsformatie is voor mij een perfecte demonstratie. De maanden verstrijken. De problemen blijven liggen. De schaarse bewindslieden die ondertussen met concrete oplossingen komen, zoals Mona Keizer, worden belachelijk gemaakt. 

En druk dat men het heeft met de formatie! Over een maand of twee is er misschien een kabinet. Tjonge, tjonge. Opgewekt verschijnen de hoofdrolspelers af en toe op de televisie. 'We maken voortgang.'  Ondertussen verdwijnt het laatste restje vertrouwen in de politiek. Het vertrouwen is nog nooit zo laag geweest. De rechterkant van het politieke spectrum beschikt over een duidelijke meerderheid maar mag niet meedoen. Reuze handig gedaan.

Sociaal dynamiet

Beseffen de opgewekte formerende politici dat onmacht een drijfkracht is voor radicalisering en gewelddadigheid? Hoe lang denkt men dat af te kunnen doen als het werk van een paar raddraaiers? 

De remedie is minder kleine politieke partijen en de PVV buiten niet buiten sluiten omdat hun intereestructuur dnetf deu. Lekker democratisch! Dit volgens de partij die het volksreferendum en de gekozen burgemeester onlangs uit haar programma heeft geschrapt. En er niet overdenkt om over rechts te regeren.. Hoe boos wil je de kiezer krijgen!

Tot slot

Op nationaal niveau hebben we te maken met interactie patronen zoals de Doomloop van bureaucratisering, nader onderzoek, regeldwang en de pcedres vn Raad van State. Maar weinigen beseffen dat men verkeert in een bubble die gevangen zit in een destructief interactie patroon. Zie de talrijke die  problemen blijven liggen, de dossiers en affaires hopen zich op: de woningnood, het zorginfact

Als U denkt 'systeemdwang', 'context', 'doomloop', 'interactie patroon' wat is dat voor onzin! Klik dan op deze link.

 

Deel uw  ervaringen op ManagementSite

Wij zijn altijd op zoek naar ervaringen uit de praktijk, wat werkt wel, wat niet.

SCHRIJF MEE  >>

Als u 3 of meer artikelen per jaar schrijft, ontvangt u een gratis pro-abonnement twv €200,--

Meer over Innovatief organiseren