Opleiding: Management Programma (professioneel en effectief leidinggeven)
Doelstelling
De doelstelling van het traject is je inzicht in, je kennis over en je vaardigheden met betrekking tot het professioneel en effectief invullen van je rol als leidinggevende te vergroten. Na afloop van het programma ben je bekend met een aantal management theorieën en ben je ook in staat deze toe te passen in de praktijk.
Werkwijze
Tijdens de trainingsdagen worden uitleg, toelichting, theoretische achtergronden afgewisseld met praktijkoefeningen, cases en opdrachten. Waarbij de nadruk ligt op het ‘doen’.
De praktijkoefeningen en cases worden steeds nabesproken. De feedback en tips die je geeft en ontvangt van de trainer en je collega-deelnemers is positief kritisch, met respect voor elkaar uiteraard. Dit altijd vanuit de gedachte: Je doet het goed, het kan altijd beter.
De trainingsdagen, de spiegelsessie en intervisiebijeenkomst vinden plaats met een interval, zodat je in de tussenliggende periode het geleerde in de praktijk kunt toetsen.
Leerdoelen
Als manager ben je na afloop van het traject in staat:
- een medewerker te motiveren om zijn of haar inzetbaarheid te vergroten;
- individugericht leiderschap toe te passen;
- op professionele wijze feedback te geven en te ontvangen;
- op effectieve wijze planning-, coaching- en beoordelingsgesprekken (PCB) met je medewerkers te voeren;
- inzicht te hebben in je eigen voorkeursstijl.
- te sturen op resultaat (outputgericht);
- om te gaan met weerstand;
- een effectief werkoverleg te voeren.
Uitgangspunten
- Totale traject bestaat uit 3 1/2 trainingsdagen, 1 spiegelsessie en 1 begeleide intervisiebijeenkomst.
- Maximaal 8 deelnemers per groep.
Werkwijze/plan van aanpak
Jij wordt als manager in de sessies inhoudelijk en op vaardigheden getraind. De dagelijkse praktijk is de basis. Vervolgens worden de opgedane kennis en ervaring getoetst in de praktijk (tijdens intervallen). De spiegelsessie dient om de ervaringen te delen en best practices vast te stellen. De intervisie zorgt voor borging en leren op de lange termijn.
Wat ervaar jij als deelnemer?
Vooraf
- Voorbereidende tekst met opdracht.
- Leerdoelen zijn bepaald.
Tijdens
- Persoonlijke leerdoelen staan centraal.
- Iedere sessie komt ‘feedback geven’ aan bod.
- Korte praktische oefenmomenten.
- Vertaling naar praktijksituaties op werkvloer.
- Verhouding theorie/praktijk = 30-70.
- Persoonlijk actieplan: van WAT naar HOE!
Onderwerpen
Dagdeel 1
Thema: I Am Self aware : wat zijn mijn voorkeursstijlen?
- Kennismaking
- Persoonlijke leerdoelen
- Wat vraagt je rol als manager van jou in de praktijk op gedragsniveau?
- Managen, Coachen en leidinggeven
- Inzicht in je voorkeursstijl
- Herkennen van en inspelen op voorkeursstijlen
- Persoonlijk actieplan: van WAT naar HOE!
Dag 2
Thema: Richting geven als manager
- Persoonlijke leerdoelen.
- Situationeel leidinggeven: theorie en praktijk
- Feedback geven en leidinggeven
- Inspelen op gedrag teamleden
- Feedback geven en ontvangen: achtergronden
- Persoonlijk actieplan: van WAT naar HOE!
Dag 3
Thema: Hoe bereik je duurzaam resultaat
- Persoonlijke leerdoelen.
- Feedback in de praktijk
- Plannings-, coach- en beoordelingsgesprek (PCB).
- PCB en voorkeursstijlen
- STARR methodiek
- Persoonlijk actieplan: van WAT naar HOE!
Dag 4
Thema: Hoe haal je het beste in je mensen naar boven
- Persoonlijke leerdoelen
- Omgaan met reacties en weerstanden
- Voeren van lastige gesprekken (slecht nieuwsgesprek, verzuimgesprek)
- Een effectief en inspirerend werkoverleg
- Persoonlijk actieplan: van WAT naar HOE!
Spiegelsessie
Wat heb je toegepast en hoe heb je dat gedaan? Dit is het thema van de spiegelsessie. Aan de hand van het persoonlijk actieplan uit de training stel je vast welke individuele vooruitgang jij hebt geboekt.
Onderwerp: persoonlijk actieplan
- Wat heb je toegepast? (vaardigheden en gedrag(voorkeursstijlen))
- Hoe heb je het toegepast?
- Met welk resultaat?
- Wat kunnen collega’s van je leren/welke tips voor collega’s?
- Welke vragen heb jij aan je collega’s ?
- Verankering: hoe verder?
Intervisie
Tijdens deze begeleide intervisie, die 3 maanden na de spiegelsessie plaatsvindt, leer je wat intervisie is, welke aandachtspunten er zijn en welke werkvormen toegepast kunnen worden voor een succesvolle intervisiebijeenkomst. Vervolgens ga je direct met de groep aan de slag. Hierdoor heb je de tools om jezelf en anderen gedurende jouw loopbaan via intervisie te ondersteunen en te ontwikkelen.
- Samen reflecteren en elkaar bevragen over een inbreng
- Delen van elkaars ideeën, visies en ervaringen
- Communiceren in onderlinge interactie
- Toepassen van nieuwe vaardigheden en werkvormen
Resultaat van de training
Na afloop van de trainingsdagen en spiegelsessie beschik je over de juiste vaardigheden om op een praktische, motiverende en doelgerichte wijze de rol als leidinggevende in te vullen.