Opleiding: Ikigai. De zin van wie je bent en wat je doet op het werk

Ontdek wie je bent en bloei open in je leven en op het werk

In deze online workshop Ikigai leer je met een uit Japan meegebrachte opstellingstechniek op zoek gaan naar wat voor jou belangrijk is in het leven. Je kan de techniek daarna ook zelf toepassen (in je familiekring, met je team of in de breedte van je organisatie). Ikigai. Je hebt er zeker al over gehoord. Sommigen spreken van 'the why' of 'the purpose' van je bestaan – maar volgens de legendarische Japanse psychiater Kamiya Mieko betekent het concept 'ikigai' gewoon 'the meaning of life'. Deze opleiding met Francis Laleman is gebaseerd op het theoretisch en praktisch werk van Kamiya Mieko op de Setouchi-eilanden in de Japanse binnenzee.

Ikigai

We weten allemaal hoe moeilijk het is om de juiste mensen te recruteren. Om hen vervolgens 'in hun waarde' en 'in hun kracht' te erkennen en te laten groeien. Om hen te zien bloeien, met en door en in je organisatie.  De ideale, gelukkige, tevreden, volkomen medewerker lijkt een vage utopie. Of we investeren in leiderschapsontwikkeling en/of corporate well-being programma's – en we denken dat we daarmee de problemen zullen oplossen.

Ondertussen steunen organisaties in Japan al twee millennia lang op een stevige maar toegankelijke methodologie om mensen te helpen om 'in hun waarde' en 'in hun kracht' te staan en om de weg te vinden naar hun 'raison d’être', de kern van hun Zelf. De methode draagt de naam ikigai of 生き甲斐. Ze is gegroeid uit een hybride mengsel van taoïsme, zenboeddhisme en Japanse filosofie, maar vooral gekruid met een goede portie 'gezond (boeren)verstand'. 

In 1966 werd de methode herontdekt door psychotherapeute Kamiya Mieko (1914-1979). Zij leidde een sanatorium voor melaatsen, vertaalde Marcus Aurelius en Foucault, schreef een thesis over Virginia Woolf en schreef daarnaast ook nog Ikigai-ni-Tsuite ('Een betekenisvol leven') dat in 1966 verscheen en tot vandaag geldt als een klassieker in de Japanse motivationele literatuur.

Op basis van Kamiya Mieko’s werk is ikigai de laatste jaren een wereldwijde hype geworden, druk gebruikt door iedereen die met zingeving en betekenisvol engagement bezig is, inclusief de professionele sectoren van talentmanagement, organisatieontwikkeling en leren & ontwikkelen. 


“Je komt slechts tot je ikigai als je daar klaar voor bent. Maar als je in je Ikigai verblijft, heb je vrede met al je verlangens, ervaar je alleen nog liefde en geluk, ben je voortdurend verweven in een context met anderen, weet je het leven naar waarde te schatten en kom je uiteindelijk tot zelfrealisatie
.”(Kobayashi Tsukasa, in: Ikigai — jibun no kanosei, kaikasaseru katei)

  • Spoiler 1: Na deze sessie ga je naar huis met een heel nieuwe visie op wie je bent of wie je kan zijn.
  • Spoiler 2: Na deze sessie weet je hoe je anderen kan helpen om te zijn wie ze zijn – en dit fijn te vinden.
  • Spoiler 2: Na deze sessie heb je waarschijnlijk zin om op studiereis te gaan naar Japan!

Doelgroep

Je bent recruiter, organisatieontwikkelaar, organisatiecoach, HR-manager, HR business partner, people manager, team leader, leidinggevende, manager, consultant, trainer, coach.

Wat leer je in deze workshop Ikigai?

  • Via vraag- en lijstspellen ben je tot inzicht gekomen van wat je kan, wat je graag doet, welke je waarden en je ethische maatstaven zijn en wat je in een samenwerkingsverband voor de ander kan betekenen – je hebt, kortom, ontdekt wie je bent.
  • Via storytelling, user stories, dialoogvormen en online opstellingen heb je dit zelfinzicht gevisualiseerd (en zodoende verdiept en 'be-eigend').
  • Via intervisie en vraagstellingstechnieken, geleend uit Japanse en Indische dierenverhalen, van Griekse filosofen en uit de praktijk van Toyota Kata, heb je geoefend om anderen mee te nemen in je opstelling - en je hebt op deze manier methodes ontwikkeld om anderen te faciliteren in het vinden van hun eigen Ikigai.
  • Je hebt geoefend in manieren om het geleerde in de praktijk te brengen in je eigen werkomgeving.

Programma

  • online opstelling in kunst
  • user stories en storytelling: voorbeelden en technieken
  • vragen, échte vragen, dialoogvragen: voorbeelden en technieken
  • lijstspellen
  • je eigen Ikigai
  • dialoog
  • Japanse en Indische raadsels en verhalen over dieren en zelfrealisatie
  • inleiding tot de coaching-kata
  • de ikigai van iemand anders faciliteren
  • toepassingsgebieden
  • afsluitende user stories

Na deze workshop ga je naar huis met ...

  • een nieuwe kijk op jezelf.
  • een nieuwe kijk op hoe je in het leven staat.
  • een nieuwe kijk op je eigen relaties en activiteiten en op wat belangrijk is voor je.
  • een eenvoudige techniek om jezelf en anderen te helpen om 'in je ikigai' te blijven.
  • inzichten en praktijkvoorbeelden van hoe je ikigai kan toepassen in je eigen leef- en werkomgeving.

Didactische aanpak

  • Deze online workshop is speciaal ontwikkeld binnen een live online framework: alle werkvormen zijn gemaakt op maat van een online werkomgeving. We voorzien verschillende kamers en break-out ruimtes waar de deelnemers met mededeelnemers van hun keuze kunnen samenzijn, in stilte of in overleg.
  • De workshop balanceert op een opeenvolging van heel diverse werkvormen en houdt voortdurend een delicaat evenwicht tussen interactie en introspectie.
  • Deze opleiding is het bewijs dat online leren ook heel creatief, verrassend, enthousiasmerend en bruisend kan zijn.

Leermateriaal

  • Online achtergrondliteratuur: Kamiya Mieko, Akihiro Hasegawa, Francis Laleman, Andrew Juniper, Thich Nhat Hanh, Ken Mogi, Nicholas Kemp, e.a.
Meer...
€720
ex. BTW
Aangeboden door
HRD Academy
Onderwerp
Niveau
Looptijd
1 dag
Taal
nl
Type product
training
Lesvorm
Klassikaal
Aantal deelnemers
Min: 6
Max: 12
Tijdstip
Overdag
Tijden en locaties
online
ma 30 jun. 2025
online
wo 31 dec. 2025