Opleiding: Expertsessie Pensioenrecht II

Hoe gaat de pensioensector om met invulling van open normen in de Pensioenwet? En hoe werkt het toezicht van DNB en AFM daarop in? Dit zijn twee samenhangende vragen die diepgaand besproken en bediscussieerd worden in de expertsessies die op 18 september en op 13 november 2025 plaatsvinden aan de Vrije Universiteit Amsterdam.

Open normen en toezicht zijn actuele en relevante onderwerpen voor de pensioensector. De ruimte om een eigen beleidsmatige invulling aan de open normen te geven is niet scherp en er is zorg voor corrigerende maatregelen door toezichthouders. De expertsessies geven handvatten voor invulling van open normen en maken duidelijk welke bevoegdheden toezichthouders hebben en hoe de rechtsbescherming is.

Deze expertsessies zijn van belang voor ieder die te maken heeft met vormgeving van beleid en toezicht daarop, zoals bestuurders en beleidsbepalers van pensioenuitvoerders en allen die binnen pensioenuitvoerders betrokken zijn bij beleidsvorming, voor pensioenuitvoeringsbedrijven, voor adviseurs, voor werkgevers/sociale partners, voor toezichthouders.

13 november 2025: toezicht

Professioneel en onafhankelijk toezicht op de pensioensector is een no-brainer. De toezichthouder heeft daartoe ruime bevoegdheden. Maar niet elke bevoegdheid mag zonder meer ook gebruikt worden. Naast toezicht van DNB en AFM heeft de Belastingdienst een rol bij toezicht op het voldoend aan fiscale regelgeving. Deze expertsessie zal:

  • Het wettelijke toezichtkader inzichtelijk maken;
  • Inzicht geven in de juridische betekenis van diverse uitingen van de toezichthouders: Q&A, sectorbrief, normoverdracht, beleidsuiting …
  • De formele handhavingsinstrumenten analyseren en hoe en wanneer te gebruiken
  • Inzichtelijk maken hoe de Belastingdienst het fiscale toezicht op pensioenregelingen, zowel vooraf (bijvoorbeeld door vooraf voorleggen en standaardisering) als achteraf invult
  • Welke rechtsbescherming bestaat in geval van geschillen met een toezichthouder

Het doel van deze expertsessie is duidelijk te maken welke bevoegdheden toezichthouders hebben en hoe ze deze mogen gebruiken.

Sprekers: 

  • Dr. Erik Schouten, voorzitter Centraal Aanspreekpunt Pensioenen Belastingdienst, fellow van Expertisecentrum Pensioenrecht VU Amsterdam
    [toezicht door Belastingdienst]
  • Spreker en onderwerp worden nog bekendgemaakt
Meer...
€450
Vrij van BTW
Aangeboden door
VU Law Academy
Onderwerp
Pensioenrecht
Niveau
Post-HBO
Looptijd
4 dagen
Taal
nl
Type product
cursus
Lesvorm
Klassikaal
Aantal deelnemers
Max: 30
Tijdstip
Overdag
Keurmerken aanbieder
CRKBO en BTW-vrijstelling