Logistiek talent MBO en HBO vraagt om betere begeleiding en scherper onderwijs

De transport- en logistieksector biedt in Nederland werk aan ruim 648.500 mensen. De komende jaren verandert de arbeidsmarkt voor mbo- en hbo-geschoolden in logistiek en transport ingrijpend. Uit de nieuwste arbeidsmarktprognoses van het ROA blijkt dat de sector tot 2030 te maken krijgt met een combinatie van beperkte werkgelegenheidsgroei en een hoge instroom van nieuwe afgestudeerden. Hierdoor verslechteren de perspectieven voor studenten en werkzoekenden, terwijl werkgevers tegelijkertijd blijven kampen met vervangingsvraag door vergrijzing vooral bij de uitvoerende beroepen.

De Nederlandse economie groeit de komende jaren minder snel, waardoor de arbeidsmarktkrapte stabiliseert en in sommige sectoren zelfs afneemt, zo stelt het ROA. Vooral jongeren gaan de effecten van die teruglopende groei als eerste merken: de werkloosheid onder deze groep loopt op. Tegelijkertijd verschillen de kansen op een baan sterk per opleidingsniveau en studierichting. Het is moeilijker om een baan te vinden die aansluit bij je studierichting en opleidingsniveau.

MBO-opgeleiden

Volgens de nieuwste arbeidsmarktprognoses van het ROA blijft de druk op de arbeidsmarkt in de transport- en logistieksector de komende jaren toenemen. Vooral bij uitvoerende beroepen worden zeer grote knelpunten verwacht. Het gaat hierbij onder andere om laders, lossers en vakkenvullers, evenals vuilnisophalers en dagbladenbezorgers. Ook voor dekofficieren en piloten worden grote wervingsproblemen voorzien. Voor de overige transport- en logistiekberoepen verwacht het ROA dat er ten minste sprake zal zijn van enige knelpunten.

Daarmee blijft de sector als geheel te maken houden met een toenemende krapte op de werkvloer. De arbeidsmarkt voor transport en logistiek zal naar verwachting in de komende jaren verder verstrakken, wat de personeelsvoorziening voor werkgevers uitdagender maakt.

Voor mbo-opgeleiden ontstaat een gemengd beeld. Op mbo 3-niveau blijft de arbeidsmarkt voor transport en logistiek relatief stabiel: de huidige krapte neemt af en de markt beweegt richting evenwicht. Op mbo 4-niveau zijn de vooruitzichten daarentegen minder gunstig. De prognoses wijzen op een slechte arbeidsmarktperspectief voor deze groep, vooral veroorzaakt door een aanhoudend hoge instroom van studenten in logistieke opleidingen. Ondanks een substantiële vervangingsvraag ontstaat hierdoor een verdere verruiming van de arbeidsmarkt.

HBO-geschoolden

Ook voor hbo-geschoolden lopen de verwachtingen uiteen. Logistiek georiënteerde opleidingen binnen de richting economie en recht krijgen tot 2030 te maken met matige baankansen door een structureel overschot aan afgestudeerden. Daar staat tegenover dat hbo-opleidingen aan de technische kant van het logistieke domein (zoals mobiliteit, operations of technische logistiek) juist wel profiteren van een gunstige ontwikkeling: de instroom blijft laag, terwijl de vervangingsvraag oploopt. Daardoor blijft de arbeidsmarkt in dit segment krap en de positie van afgestudeerden sterk.

Als beroepsklasse krimpt transport en logistiek licht, wat de druk op de arbeidsmarkt verder vergroot. Tegelijkertijd blijven werkgevers op zoek naar goed opgeleid personeel om uitstromers te vervangen en de steeds complexere logistieke ketens draaiende te houden. De vervangingsvraag bij logistiek managers biedt kansen voor vervolgopleiding (leven-lang-ontwikkelen).

Het rapport onderstreept daarmee de noodzaak om studenten en werkzoekenden beter te begeleiden naar kansrijke segmenten binnen het logistieke domein, en om opleidingen scherper te laten aansluiten op de toekomstige vraag.

Bron: Het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt

Deel uw  ervaringen op ManagementSite

Wij zijn altijd op zoek naar ervaringen uit de praktijk, wat werkt wel, wat niet.

SCHRIJF MEE  >>

Als u 3 of meer artikelen per jaar schrijft, ontvangt u een gratis pro-abonnement twv €200,--