De houding van de baas; niet slim maar wijs

Bazen blijven natuurlijk succesvolle mensen met grote ego's die enorm veel geld verdienen, dus medelijden is ongepast. Maar het is wel zo dat personeel veeleisender is geworden. Een baas moet steeds meer politiek correct zijn. Ook naar Nederland, terwijl hier toch een traditie van directheid heerst.

Zonnekoning
Die politiek correctheid zorgt er niet voor dat er binnenkort geen krachtige leiders meer zijn. De baas is bijna altijd iemand met een enorme drang om te winnen. Ik ken niet één bestuursvoorzitter die een gebrek aan zelfvertrouwen heeft. Het probleem van de baas is veel meer dat hij geneigd is over alles en iedereen heen te walsen.

Openlijk zullen werknemers nooit klagen. Het zit in de aard van het beestje om te slijmen bij de baas. Iedereen weet hoe het gaat: als een hogere manager maar een suggestie doet, dan wordt die wet. Maar dat betekent nog niet dat de werknemers ook tevreden zijn. De baas gaat zich door hun vleierijen steeds meer als een zonnekoning gedragen, maar tegelijkertijd gaat het personeel achter zijn rug om morren en minder hard werken.

Luisteren
De houding van de baas is allesbepalend voor de gedragingen van de werknemers. Het belangrijkste hierbij is dat diegene die aan het roer staat, leert luisteren naar de mensen die onder hem staan. Naar hun ideeën, maar ook naar hun kritiek. Daar wordt overigens niet alleen het bedrijf beter van. Als werknemers zich gewaardeerd weten door hun baas, zullen ze hem ook verder omhoog helpen.

Niet slim maar wijs
Slimme managers zijn er genoeg: intelligent, snel van geest, bedreven in actuele managementconcepten. Er zijn echter weinig managers die wijs zijn: selectief, reflectief en in staat om te beoordelen wat juist en niet juist is. Managers moeten wijzer worden: selectiever, zo nodig sceptischer, minder ontvankelijk voor simplistische formules en snelle remedies.

gerelateerd artikel:
Hoe prestatiegedreven zijn Nederlandse organisaties?

door: Arend Ardon en André de Waal
Mooie systemen voor prestatie-management blijken geen garantie voor succes. Integendeel: In het mooie systeem zit juist het probleem! Systemen en structuren worden steeds ingenieuzer ontworpen maar gedrag en houding om ermee te werken komen niet van de grond. De auteurs geven aan hoe we aan deze valkuil kunnen ontsnappen.

De rubriek ACTUEEL informeert u over recent verschenen artikelen in andere media. Bij elke bijdrage vermelden wij de oorspronkelijke bron. (bron: Management Team)

Deel uw  ervaringen op ManagementSite

Wij zijn altijd op zoek naar ervaringen uit de praktijk, wat werkt wel, wat niet.

SCHRIJF MEE, word een pro!  >>

A
Commentaar op de manager directeur of organisatie is uit den boze want ze denken zo veel van zichzelf, dus achter de schermen morren en de boel saboteren blijft dan over. Het is maar wat je wilt als bedrijf.