Nieuw EU-beleid voor schonere voertuigen: ook voor vrachtwagens en bestelauto's

De Europese Commissie maakt een duidelijke koerswijziging in het schone voertuigenbeleid. In plaats van een volledig verbod op nieuwe auto’s met verbrandingsmotoren vanaf 2035, stelt zij nu een CO₂-reductiedoel van 90% voor. Fabrikanten mogen daardoor naast elektrische auto’s een beperkt aantal conventionele modellen blijven verkopen, evenals plug-in hybrides en voertuigen met actieradiusverlengers.

In 2030 krijgen bedrijfsvoertuigen zoals bestelwagens een emissiereductiedoelstelling van 40%, verlaagd tegenover de eerdere doelstelling van 50%. De Commissie stelt daarnaast een gerichte wijziging voor van de CO₂-emissienormen voor zware bedrijfsvoertuigen, met extra flexibiliteit om de naleving van de doelstellingen voor 2030 te vergemakkelijken

Voorwaarde voor de nieuwe regels is dat de resterende uitstoot volledig wordt gecompenseerd, onder meer via klimaatvriendelijk geproduceerd Europees staal en het gebruik van duurzame brandstoffen zoals biobrandstoffen en e-fuels.

De Europese Commissie biedt extra flexibiliteit door CO₂-reducties tussen jaren te mogen verrekenen. Verwacht wordt dat in 2035 nog 30 tot 35% van de nieuw verkochte auto’s niet volledig elektrisch is. Daarnaast worden kleine, betaalbare elektrische auto’s extra gestimuleerd en worden de doelen voor elektrische bestelwagens versoepeld. Ook komen er nationale verplichtingen voor vergroening van zakelijke wagenparken, vereenvoudiging van regelgeving en investeringen in Europese batterijproductie.

De stand van zaken in Nederland

Er zijn nu 50.000 elektrische bestelauto's in Nederland. Het aandeel elektrische bestelauto's in nieuwverkopen is overigens gedaald naar zo'n 40% (voor totaal 2025 overigens nog steeds 85%) bij overigens nog steeds magere, 60% lagere, verkoopaantallen tegenover vorige jaar. Dat lijkt een plotselings trendbreuk tegenover de eerste negen maanden; is diesel weer terug (mogelijk vanwege de nieuwe, versoepelde, zero-emissie regels?). Dat blijkt uit de nieuwe cijfers van RVO over de stand van zaken van het aantal elektrische voertuigen en laadpunten in Nederland. De Volkwagen ID. Buzz Cargo is de koploper in het elektrische bestelautosegment.

Elektrische vrachtwagens maken nu 6% uit van de nieuwverkopen. Er zijn ongeveer 1,2% tot 1,5% elektrische vrachtwagens in Nederland. Dat gaat erg langzaam.

Walther Ploos van Amstel.

 

Lees ook: Kopen we in 2030 30% nieuwe elektrische vrachtwagens?

Deel uw  ervaringen op ManagementSite

Wij zijn altijd op zoek naar ervaringen uit de praktijk, wat werkt wel, wat niet.

SCHRIJF MEE  >>

Als u 3 of meer artikelen per jaar schrijft, ontvangt u een gratis pro-abonnement twv €200,--

Meer over Duurzaam ondernemen