De doorstart van de IJsselmeerziekenhuizen wordt nu echt spannend. De zaak spitst zich toe op een keuze voor inspiratie of bureaucratie (zie ook: “Online leren van Aysel Erbudak” op deze site van 31 oktober, weblink 1).

In veel van het optreden van Erbudak zie ik voorbeeldgedrag van een type leiderschap waaraan een toenemende behoefte is. Een schril contrast met de conventionele aanpak zoals die is uitgewerkt in het inmiddels formeel geaccepteerde plan van adviseur Lodewick.

Hieronder wil ik enkele bijzonderheden nader duiden. Mede op basis daarvan denk ik in een volgende stap een schets in hoofdlijnen te kunnen maken van het type leiderschap dat op steeds meer plaatsen aan zet moet komen.

1. Feiten op een rijtje

31 oktober (weblink 2):
Erbudak wil de ziekenhuizen overnemen. Zij heeft zich officieel gemeld. Ze neemt opnieuw afstand van het plan Lodewick: “Dit plan, gaat alleen over geld en niet over menselijke waarden en noden van patiënten. Ik wil me uitsluitend inzetten voor kwalitatief goede zorg. Dát is de voorwaarde en anders blijf ik er vanaf”.

6 november (weblink 3):
Minister Klink deelt de conclusies van onderzoeker Lodewick. Ook in de Tweede Kamer tekent zich hiervoor een meerderheid af.

8 november (weblink 4):
Erbudak is niet meer in de race voor een overname.

11 november (weblink 5):
Opstand in de IJsselmeerziekenhuizen. Het personeel in Lelystad en Emmeloord heeft de hulp ingeroepen van Erbudak. Zij heeft onmiddellijk ‘ja’ gezegd op dit opmerkelijke verzoek van zowel de ondernemingsraad, de cliëntenraad als de medische staf van de twee wankelende polderziekenhuizen. Niet om de ziekenhuizen over te nemen, maar als coöperatieve collega van het Slotervaartziekenhuis.

15 november (weblink 6):
Artsen zeggen vertrouwen op in bestuur IJsselmeerziekenhuizen. Volgens de artsen mist de bestuursvoorzitter het vermogen zich in te leven in de situatie van patiënten en is hij vrijwel alleen geïnteresseerd in de verkoop van de ziekenhuizen.

2. ‘Eenheid in verscheidenheid’: focus weer op primaire proces
Zelfbewust en met het oog gericht op de gezondheidszorg voor de regio distantiëren nu steeds meer mensen zich van de weg die adviseur Lodewick dwingend heeft opgelegd. Net als Erbudak steeds al deed.

Partijen met uiteenlopende deelbelangen en van nature sterk verschillende subculturen lijken erin geslaagd de handen ferm en constructief ineen te slaan. Men vecht niet meer tégen van alles en nog wat, of met elkaar, maar vóór hetgeen waar iedereen naar verlangt. Een goede gezondheidszorg in de regio en een goede afloop van deze ziekenhuiscrisis.

3. ‘Meten is weten’: van karikatuur naar non-issue
Het is niet moeilijk om de blinde vlek in het rapport Lodewick te zien. De slotzin alleen al spreekt boekdelen (weblink 7): “Als er een derde adviesronde nodig is, na de commissie Kraaijeveld in 2002 en Lodewick in 2008, zal die alleen nog kunnen gaan over de ontmanteling van het ziekenhuis in Lelystad”.

In plaats van een aanmoediging, lees ik hierin eerder een keurig geformuleerd dreigement dat eigenlijk met opgeheven vinger zegt: “Als de pleuris in deze tent nu nog eens uitbreekt, dan is het gewoon afgelopen. Wee degene die nu niet meewerkt!”.
Geen wonder dat het personeel in opstand komt en Erbudak om hulp vraagt.

Het rapport Lodewick heeft geen oog voor nieuwe, mogelijk ongekende en nog onbenutte, menselijke vermogens. Het rapport is een voorbeeld van het adagium ‘meten is weten’ in zijn doorgeschoten karikaturale variant: ‘wat niet meetbaar is, telt niet’.
Als een vermeldenswaardig gegeven wordt benadrukt dat mensen diep teleurgesteld zijn over wat de ziekenhuizen hebben geleverd. Maar het spreekt toch vanzelf dat iedereen diep teleurgesteld is? En is het niet zo dat juist achter zo’n diepe teleurstelling of frustratie over niet ingeloste beloften een immens verlangen naar betere tijden kan schuilgaan? En daaraan verbonden een groot potentieel vermogen om die beloften alsnog te realiseren?

Met gevoel voor wat er bij mensen leeft, weet Erbudak juist op dit vlak een cruciaal verschil te maken. Een verschil dat niet in de plaats komt van het denken in termen van ‘meten-is-weten’, maar dat dit denken in een nieuw perspectief plaatst. ‘Diep pragmatisme’ noem ik het, bij gebrek aan een gangbare term.

Erbudak praat niet in het managementjargon van het rapport Lodewick. Toch twijfelt niemand eraan, het belang van praktisch werken en tastbare resultaten zal bij haar niet ondergesneeuwd raken. Als een niet uit het oog te verliezen vanzelfsprekendheid is het een non-issue.

4. Het nieuwe élan: vertrouwen en inspiratie zonder ‘prietpraat’
Om de inspiratie en onbenutte vermogens van mensen aan te boren, moet je ze er positief op aanspreken door met ze aan de slag te gaan. Als je dat doet en samen resultaten bereikt, die er toe doen (focus op het primaire proces) en die tot de verbeelding spreken (zoals in het Slotervaart: “dit hebben we lang niet gezien”), kunnen dingen weer op gang komen.

Niet voor niets hamerde Erbudak van meet af aan op de noodzaak om de operatiekamers met vereende krachten zo snel mogelijk op te knappen en weer open te stellen (Pauw & Witteman: 17 oktober, weblink 8).

In zo’n duidelijke speerpuntactie die door iedereen direct als cruciaal wordt herkend (nota bene heel Nederland kijkt mee via het NOS journaal), kun je ‘keihard’ laten zien hoe je samen een daverend succes kunt realiseren.

Een succes waarvoor woorden tekort schieten en dat de verbeelding van mensen die jaren met een verstikkende bureaucratie hebben geworsteld, ver te boven gaat. Zoiets trekt tranen!

Laat je daarentegen zulke kansen liggen, dan is zelfs het maken van de best doortimmerde plannen verspilde moeite, zo niet contraproductief. ‘First things first’ dus, en anders helemaal niks. De tijd zal dan nieuwe wijsheid moeten brengen.

Juist hoe dit dynamische ‘spel’ van onconventioneel wel en niet handelen in moeilijke omstandigheden werkt, en de effecten die het teweeg kan brengen, laat Erbudak nu zien.

Het zijn de medewerkers en bewoners in en rond de ziekenhuizen, die weer samen zeggen wat er wel en niet kan gebeuren. Niet Erbudak. Zij heeft eenvoudig gezegd: “Ik wil me uitsluitend inzetten voor kwalitatief goede zorg. Dát is de voorwaarde en anders blijf ik er vanaf”. En ze doet het. Het is graag of niet, en niet vrijblijvend (weblink 2 en Nova: 28 oktober, weblink 9).

Mensen die op een natuurlijke en integere manier – zonder poespas en ingewikkelde rapporten – kunnen omgaan met deze bijzondere uitdaging, moeten nu meer dan ooit en op vele plaatsen aan zet komen. Dat zijn de nieuwe leiders. Van hoog tot laag kunnen ze aan de slag, in zowel leidinggevende als leidingnemende rollen.

Dicht bij huis zijn de IJsselmeerziekenhuizen hiervan een uiterst actueel en tot de verbeelding sprekend voorbeeld.

5. De benepenheid voorbij
Mensen het vertrouwen teruggeven in zichzelf en daarmee in de mogelijkheid om samen grenzen te verleggen, dat is wat Barack Obama doet, in schril contrast met George W. Bush. Het werkt, en het is ook wat Aysel Erbudak doet (Pauw & Witteman: 17 oktober, weblink 8.). Voorwaar, een schril contrast met Léon Lodewick.

Op 28 oktober vroeg Twan Huys in Nova: “welke garantie kunt u geven?”. Haar antwoord: “Ik heb in het Slotervaartziekenhuis het voorbeeld geleverd en dat lijkt me beter dan wat de ‘planindustrie’ kan genereren. Zoals meneer Lodewick die een bureaucraat is” (weblink 9).

6. ‘Wordt vervolgd’
Aysel Erbudak heeft zich bereid verklaard om zich in te zetten voor een kwalitatief goede zorg in Flevoland. De mensen die deze zorg moeten leveren en nodig hebben, hebben haar hulp gevraagd. Hierop heeft ze positief gereageerd. De ‘onstuitbare’ uitvoering van het plan Lodewick gaat intussen gewoon door.

Vanaf deze plaats blijf ik de ontwikkelingen volgen.

Weblinks
1. Column ManagementSite: “Online leren van Aysel Erbudak”

2. Kwaliteit patiëntenzorg voor Erbudak onvoorwaardelijk

3. Klink: geen toekomst ziekenhuis Emmeloord

4. IJsselmeerziekenhuizen zien nog twee kandidaten

5. Opstand in IJsselmeerziekenhuizen

6. Artsen zeggen vertrouwen op

7. Rapport Lodewick

8. Interview in Pauw & Witteman (17 oktober 2008)

9. Interview met Twan Huys in Nova (28 oktober 2008)

Deze column werd ingezonden door Lex van Haarlem. Heeft u ook iets wat u bezig houdt? Plaats uw eigen column ›