Strategie in drie
Voor de student, manager en staffunctionaris die de inhoudelijke basisprincipes met betrekking tot strategie tot zich wil nemen
- Inleiding
- Opzet van het boek
- Inhoudelijk sterk
- Enkele kanttekeningen
- Conclusie: voor wie is dit boek interessant?
Inleiding
![]() |
Strategie in drie is een compact en toegankelijk boek. De auteurs laten de belangrijkste gedachten uit de strategieliteratuur de revue passeren waarbij ze de vaak abstracte beleving van het begrip strategie proberen weg te nemen door verbanden te leggen tussen theorie en praktijk. |
Eppink en Bossink hebben conform hun voorwoord het boek geschreven met de intentie om studenten, managers en staffunctionarissen (in profit en non-profit) zowel van een handleiding als een naslagwerk te voorzien om hen wegwijs te maken in strategieland. In deze recensie zullen wij het boek daarom hierop beoordelen.
Opzet van het boek
Strategie wordt door de auteurs in ruim 250 pagina’s samengevat en beschreven vanuit een drietal samenhangende inhoudelijke dimensies:
- Spreiding: met welke producten, in welke (geografische) markten en met welke mate van verticale integratie wil de onderneming concurreren?
- Positionering: hoe moet de onderneming zich in de ogen van de afnemer onderscheiden van concurrenten
- Samenwerking: wil de onderneming de strategie alléén uitvoeren of is samenwerking wenselijk?
Elke dimensie wordt in drie afzonderlijke hoofdstukken uitgewerkt, waarbij de hoofdstukken van de dimensie Spreiding volgens een consequente indeling zijn opgezet: paragraaf 1 geeft voorbeelden uit het recente verleden; paragraaf 2 geeft aan hoe strategische vraagstukken kunnen worden ‘herkend’; paragraaf 3 beschrijft modellen; paragraaf 4 beschrijft de beschikbare strategische alternatieven; paragraaf 5 bespreekt de voor- en nadelen van de strategische alternatieven; paragraaf 6 geeft op hoofdlijnen implementatie-advies vanuit het perspectief van organisatieontwerp, en tenslotte wordt in de laatste paragraaf een samenvatting van het hoofdstuk gegeven. Het vervolg van het boek, waarin ook telkens in drie hoofdstukken de dimensies positionering en samenwerking worden behandeld, heeft een vergelijkbare indeling.
In vrijwel het gehele boek worden de strategische onderwerpen voornamelijk inhoudelijk beschreven door middel van theorieën en modellen. Deze worden verduidelijkt door het veelvoudige gebruik van praktische voorbeelden.
Inhoudelijk sterk
Het boek is in een zeer toegankelijke en prettige stijl geschreven. Het leest daarom, in tegenstelling tot het ‘gemiddelde’ strategieboek, zeer gemakkelijk weg.…
Dit item is alleen beschikbaar voor leden. Inloggen svp »
Word nu gratis lid
- Lid worden is gratis, kost slechts enkele minuten en verplicht verder tot niets
- ManagementSite leden hebben toegang tot alle artikelen, online tests en instrumenten
- Kennisbank met de Top-100 onderwerpen voor de professional


Ronald van Domburg
Jacco van Uden
Jesse Zuurmond
Arend Ardon
Marjo Korrel
Willem Mastenbroek
Hans van der Loo