De column van John van der Borg (zie link) triggerde mij om gedachten die ook ik over Moeder Natuur als leermeester heb maar eens uit te schrijven.

Rolverdeling
Bij kraanvogels vliegt vogel met de beste conditie van het moment voorop. De anderen “surfen” in de slipstream. In de natuur worden rollen en vaardigheden vaak genetisch overgedragen. Ben je mier? Dan wordt je geboren als verkenner, soldaat of transporteur. Niks leren, niks identiteitscrisis, niks carrièrebreuk. Ook bij andere diersoorten treffen we dit aan: bijen, thermieten, wespen etc.

Competenties
Een school van duizenden vissen kan binnen een tel de meest complexe vormen aannemen. De wijze van communiceren is onderwerp van studie. Neem kakkerlakken: een van de oudste levensvormen op aarde. Voor zover bekend zijn er geen grote verschillen tussen miljoenen jaren geleden en nu. Specialiteit: ruimtelijk inzicht (probeer er maar eens een te vangen tussen potjes, zakjes etc.). Alles schijnt zich af te spelen zonder management & control, maar wel volgens strakke en behoorlijk intelligente patronen die ook nog eens hoogst efficiënt blijken zijn.

Hoe werkt het?
Het geheim van deze schijnbaar moeiteloze samenwerking is zelforganisatie en . . . handelen in het belang van de groep. Zolang een dier het collectief belang dient, is het voortbestaan binnen de groep verzekerd. Zo niet, dan wordt het dier verstoten, meestal met de dood tot gevolg. Tot zover dingen die min-of-meer genetisch vast liggen. How about learning?

Social learning
Bijna alle vormen van leren zijn kopieergedrag en zelforganisatie. Dat is bij alle levende wezens zo. Naast voordelen heeft dit ook nadelen. Ook de “kronkels” van de opvoeders worden gecopieerd. Stuur die nieuwe verkoper op pad met die ouwe rot in het vak en hij is voor eens en voor altijd verpest. Na enkele dagen weet hij alle fijne kneepjes, shortcuts en sluiproutes door de organisatie.

Mens: de “hogere intelligentie”?
Maar wat doen wij mensen? Wij willen meer verdienen dan onze buurman. Méér dan noodzakelijk is voor ons bestaan. Een enkeling die opvalt door zijn / haar altruïstische bijdrage aan de groep verklaren we heilig (Moeder Theresa).
Een dier dat handelt uit eigenbelang wordt tot de orde geroepen door de leider, opgevroten en-of verstoten. Mensen niet: die gaan in de ziektewet of in de bijstand.

Moeder Natuur: Trial & “Error”
Moeder natuur doet af en toe iets wat wij mensen “een foutje” noemen. Daar heeft ze een buitengewoon intelligente reden voor: Diversiteit. Door random uit te proberen zullen er steeds een of meerdere varianten van een soort bestaan die een kosmische ramp, ijstijd of supermeteoor inslag kunnen overleven. Vaak weten we niet eens wie de “schuldige” is; de mens of Mother Nature (denk aan het Softenon schandaal rond 1960).

Door het verlangen van de mens om “de realiteit” naar zijn hand te zetten werden Plato’s schaduwen op de muur vervangen door de prikklok. De prikklok door competentiemanagement en competentiemanagement door taakstellende output. Hey, da’s terug naar af. Stukloon kenden we al een tijdje.

Leren, beslissen, sturen
Wie zijn hand brandt maakt niet eerst een analyse van het probleem, maar trekt z’n hand terug. Die “beslissing” (reflex) wordt “ergens” in het zenuwstelsel gemaakt en niet in de hersenen. Een natuurlijke vorm van delegeren. In productieomgevingen copieren we dat: een klep in een fabricageproces wordt bestuurd door een Programmable Logic Controller (PLC) liefst dicht bij de klep en niet door software ergens op een mainframe.

Dat “naar beneden brengen” van beslissingen noemen we Local Quality. Voorbeelden?

• Klipschhorn (luidsprekers): eindprodukt staat vast, man-uren niet. Elke medewerker werkt in zijn eigen tempo. Je kan een stel speakers van Jan, Piet of Klaas bestellen.
• Franchising: bedrijven als Ikea, Blokker of Siemens kennen “locaal assortiment”
• Mediamarkt: prijzen worden locaal door de filiaalhouder vastgesteld
• Distributie: per land kan directe of indirecte verkoop anders zijn
• Promotie: afstemming op locale normen en waarden

Externe impulsen en organisatie
Impulsen uit de markt leiden tot kortere / snellere productcycli, heterogenere product portfolio´s en zullen andere eisen stellen aan een meer projectachtige (adhoc) georienteerde orgnisatievormen. Dat vraagt om organisatie die in staat is de snelle veranderingen te kunnen ondersteunen. Besluitvorming zal steeds meer naar onderen worden gedelegeerd met bijbehorende handelingsbevoegdheid. Dat zal andere eisen stellen aan zowel medewerkers als management. Medewerkers moeten meer nadenken en worden steeds meer eindverantwoordelijk. Dat betekent zwaardere eisen aan samenwerkingsvaardigheden en snel schakelen..

Management competenties
Managers zullen moeten leren “loslaten” en leren leven met minder controle en meer onzekerheid. Accenten zullen verschuiven. Die nieuwe manager wordt veel meer een facilitator en coach. Een soort procesfalitator. Zijn strepen hebben dan niet meer een “verticale” betekenis, maar een horizontale. Een streep (of kleurtje?) per competentiegebied. Bijvoorbeeld geel voor HRM, blauw voor techniek en rood voor marketing, om maar eens wat te noemen. Voila: De manager als bonte dwarsgestreepte kever.

In feite komt het neer op een meer volwassen vorm van met elkaar omgaan tussen medewerkers onderling enerzijds en verschillende niveau’s anderszijds. Voor zover die niveau-indeling nog enige functie heeft dan.

Ik ben benieuwd of er lezers zijn met ideeën over die organisatie van de toekomst.

Groet,
Jos Steynebrugh
Marketing & Innovatie Consulent
www.changeenhancement.nl

Deze column werd ingezonden door Jos Steynebrugh. Heeft u ook iets wat u bezig houdt? Plaats uw eigen column ›