Plannen met ERP? Vergeet het maar!
De faalfactoren bij Enterprise Resource Planning
Processen worden steeds complexer door uitbesteding, globalisering, verdienstelijking van producten en steeds kortere productlevenscycli. Het wordt steeds moeilijker al die processen in toeleveringsnetwerken naadloos op elkaar af te stemmen; perfect planning prevents poor performance. Daarom investeren organisaties in ERP-systemen, die beloven de planning en besturing van die processen te verbeteren. Helaas, vaak zonder resultaat. Waarom falen ERP systemen bij het plannen en besturen van processen?
Samenwerkingsverbanden, nauwe contacten met toeleveranciers, dienstverleners, afnemers en fabrieken die voor de hele wereld produceren zijn aan de orde van de dag. Bedrijven besteden niet-kernactiviteiten als ICT, call centers, administratieve processen, logistiek en soms zelfs productie, uit aan gespecialiseerde bedrijven.
Planning en besturing van dat toeleveringsnetwerk is een krachtig wapen om te concurreren in een omgeving met steeds veranderende individuele klanteneisen, vele nieuwe producten en combinaties van diensten, die snel op de markt worden gelanceerd en de noodzaak om de kosten zo laag mogelijk te houden. Bedrijven, die dat niet doen worden genadeloos afgestraft door consumenten. Dat geldt voor producenten van kleding en elektronica, voor telecomproviders, retailers, maar ook voor instellingen in de gezondheidszorg.
Voorraden waren vroeger het 'elastiek' tussen de schommelingen in de vraag van klanten en de (on)mogelijkheden van de leveranciers of de eigen organisatie. Als je dat elastiek weghaalt, om bijvoorbeeld werkkapitaal te besparen, dan koppel je de schakels in het netwerk een-op-een aan elkaar. Dat vereist een nauwkeurige planning en besturing van aan de ene kant de vraag van klanten en andere kant het aanbod èn vereist bovendien transparantie van het toeleveringsnetwerk. Transparantie betekent dat je precies weet waar de voorraad zit, welke monteurs beschikbaar zijn, welke transporteur nog capaciteit heeft, wat de actuele vraag van klanten is en wat de vraag van klanten wordt in de komende dagen of zelfs uren.
Het wordt dus steeds moeilijker de processen in netwerken naadloos op elkaar te laten aansluiten. Dat vereist een nauwkeurige planning en besturing. En, ICT moet dat ondersteunen.
Snelheid van informatie is 'must have'
Het snel verkrijgen van de juiste informatie uit het netwerk om daarmee optimale beslissingen te kunnen nemen bepaalt de polsstok van het bedrijf in de markt. Een voorbeeld: een klant belt met de v&hellip
- Log in om het gehele artikel en de reacties te lezen
- Nog geen account? Wordt gratis lid.
