TNO heeft 18 juli jl. een rapport uitgebracht onder de titel “Agressie op het werk”. Daaruit blijkt dat agressie door collega’s en leidinggevenden een veelvoorkomend verschijnsel is. Medewerkers die het doelwit zijn van interne intimidatie en psychische terreur ondervinden veel gezondheidsschade en verliezen op den duur bijna allemaal hun baan. In extreme situaties leidt het zelfs tot zelfdoding.

Er zijn leidinggevenden die intimidatie en psychische terreur als managementinstrument gebruiken om goed functionerende medewerkers weg te pesten zonder dat daar een reden voor is. Agressie van buitenaf is erg, maar als je door je eigen leidinggevenden wordt geïntimideerd, is dat zeker zo ernstig. Vooral omdat verticale intimidatie zo in het geniep gebeurt, het zo lang duurt en de collega’s die het zien, niets durven zeggen omdat ze bang zijn voor hun eigen baan.

Als je wordt geconfronteerd met externe agressie, krijg je nagenoeg altijd steun van je collega’s en leidinggevenden, omstanders, pers, bevolking enzovoort. Wanneer je door je eigen leidinggevenden wordt geïntimideerd, dan sta je er helemaal alleen voor. Zelfs je vakbond laat je vaak in de steek om van interne vertrouwenspersonen maar te zwijgen. In de wandelgangen keurt men het misschien wel af, maar openlijk durft niemand iets te zeggen. Vaak wordt het doelwit zelfs tot zondebok gemaakt.

TNO heeft vastgesteld dat intimidatie en psychische terreur door leidinggevenden nog steeds een ernstig en veel voorkomend probleem is. Het is nu aan de bedrijven en organisaties zelf om schoon schip te maken en intimidatie als managementinstrument uit te bannen. Alleen al uit kostenoverwegingen zou het verstandig zijn een eind te maken aan dit schadelijke rattengedrag. Want uiteindelijk kost iedere weggepeste werknemer een bedrijf of overheidsorganisatie minimaal € 50.000,–. En de sfeer binnen het bedrijf of organisatie wordt er ook niet beter op, waardoor er veel leegloop ontstaat.

Welke organisatie durft het aan de de door TNO aangedragen handschoen op te pakken en definitief een eind te maken aan intimidatie en psychische terreur op het werk als managementinstrument van slecht functionerende leidinggevenden. Het zou al een hele vooruitgang zijn als aan de angst- en afrekencultuur binnen het bedrijfsleven en overheidsorganisaties een eind komt.

Zou dat mogelijk zijn? Hoe?

Deze column werd ingezonden door Paul Kemperman. Heeft u ook iets wat u bezig houdt? Plaats uw eigen column ›