Vakantie niet altijd een zegen, werken niet altijd een vloek
Interview met Marjan van Lier (Carnac) en Gyuri Vergouw (Funsultancy), door Dick Klees voor AVRO's Radiocafé, 1 juni 1999
- Vakantie
- Vakantiestress
- Nooit meer werken
- Alleen voor de bovenlaag?
- Sabbatsverlof
- Wie gaat het betalen?
vakantie
Wat is vakantie eigenlijk?
Van Lier: Vakantie is het herstellen van energie, nieuwe inspiratie opdoen, nog even goed nadenken over waar je nou eigenlijk mee bezig bent.
Vergouw: Ik denk dat als je het historisch gaat bekijken je toch hele andere definities tegenkomt en dat hier ook een ontwikkeling in zit. In de vorige eeuw ging men voornamelijk voor de gezondheid, bijvoorbeeld naar een sanatorium of naar een kuuroord. Je ziet dat langzamerhand het plezier element veel groter is geworden.
Overal kom je Nederlanders tegen!
Van Lier: Het gaat gewoon heel goed met de Nederlanders. Mensen hebben het geld om op vakantie te gaan en de tijd er voor. Maar een hele nieuwe trend is, voor mijn gevoel, dat steeds meer mensen niet alleen op zoek zijn naar dat fysieke welzijn, maar ook naar geestelijk welzijn. Je moet niet vergeten dat de mensen waar we over praten zich het hele jaar een slag in de rondte werken. Dan zijn de vakanties echt van die momenten waarop ze zich kunnen opladen en dat is niet zo zeer fysiek. Managers zijn tegenwoordig fysiek niet meer zo moe.
vakantiestress
Die gaan kano varen, maar zijn dat helemaal niet meer gewend. Het aantal hartinfarcten op de eerste vakantiedagen is dus schrikbarend.
Van Lier: Ja, op een bepaalde leeftijd. Op vakantie gaan staat ook in de stress top tien. Niet alleen de eerste vakantiedagen, ook de tijd daarvoor. Dus tijdens het weg gaan en de reis, door vragen als: zouden we in het juiste hotel terechtkomen? En hoe zou het weer daar zijn? Welke mensen ontmoeten we daar en zal het eten wel lekker zijn? Dus dat is niet alleen het op vakantie gaan, maar ook die voorbereidingen daar voorafgaand.
Maar dat is dan wel een indicatie dat we het eigenlijk helemaal niet willen. We raken er ontzettend gestresst van. Waarom doen we het dan?
Vergouw: Ik denk dat veel mensen het wel willen, maar dat de uitvoering toch vaak een beetje tegenstrijdig is aan wat men beoogt: rust, bijkomen, bij terugkeer weer fit beginnen met werk. Veel mensen komen vermoeider terug dan ze vertrokken. Precies om de redenen die mevrouw Van Lier noemde: de planning; er kan van alles misgaan op vakantie; vermaken de kinderen zich wel; de hitte. Dan raken de gemoederen al snel verhit. Ik denk dat men dan de rust niet vindt die men zoekt. De stress op vakantie is weliswaar een andere dan die op het werk, maar niet minder heftig.
nooit meer werken
Mevrouw van…
Dit item is alleen beschikbaar voor leden. Inloggen svp »
Word nu gratis lid
- Lid worden is gratis, kost slechts enkele minuten en verplicht verder tot niets
- ManagementSite leden hebben toegang tot alle artikelen, online tests en instrumenten
- Kennisbank met de Top-100 onderwerpen voor de professional

Ronald van Domburg
Jacco van Uden
Jesse Zuurmond
Arend Ardon
Marjo Korrel
Willem Mastenbroek
Katharina Schwarz