Mijn stelling is dat managers te vaak Engelse woorden gebruiken, een verschijnsel dat ik aanstel-Amerikaans noem. Aanstel-Amerikaans is een vorm van vaagtaal en draagt niet bij aan het duidelijk en begrijpelijk overbrengen van uw boodschap.

Nederlands is uncool. Engels heeft de future! Nederland ligt in de culturele periferie van Amerika en zo waaien er heel wat woorden over de Atlantische oceaan. Adviseurs worden consultants, ontwerpers heten tegenwoordig designers en die goede oude badmeester is nu een aqua leisure host.

Vooral ceo’s en business consultants hebben een hands on approach als het gaat om het gebruik van Amerikaans-Engelse termen. Ze denken wellicht dat ze met deze policy hun stakeholders een groot plezier doen, zowel in de front- als in de backoffice van de strategic business unit, maar ze slaan de benchmark mis en zouden eens serieus op zoek moeten gaan naar feedback.

Is er een goed Nederlands alternatief? Dan is het schrijven van het Engelse woord not done! Natuurlijk, het Engels is niet te stuiten, zeker niet in de informatietechnologie en nieuwe economie. Veel Engelse woorden zijn zo ingeburgerd dat ze uitstekend te gebruiken zijn.

Van taalpurisme wordt niemand wijzer, maar van overbodig gebruik van Engelse woorden ook niet. Gebruik ze daarom niet alleen omdat ze interessant klinken, want een overschot aan Engels komt overdreven en schreeuwerig over en draagt niet bij tot een goede tekst. Gebruik daarom geen Engelse woorden als er een gangbaar Nederlands alternatief voor is.

niet: Het competence center accounting heeft de benchmark niet gehaald.

maar: De afdeling verslaglegging heeft zijn doelstelling niet gehaald.

Oproep

Kent u vormen van aanstel-Amerikaans of vaagtaal? Doe mee met de vaagtaal-verkiezing! Stuur uw grootste taalergernissen naar verkiezing@vaagtaal.nl. Deze verkiezing is voor iedereen die af wil van onduidelijke, dubbelzinnige, misleidende, overbodige en storende taal.

Arjen Ligtvoet werkt als tekstschrijver, schrijftrainer en tekstadviseur (www.tekstridder.nl). Naast het schrijven van artikelen, columns en verhalen over taalgebruik heeft hij vaagtaal opgezet, een methode die schrijvers van zakelijke teksten op een leuke en leerzame manier duidelijk maakt hoe ze hun teksten kunnen verbeteren (www.vaagtaal.nl).

Deze column werd ingezonden door Arjen Ligtvoet. Heeft u ook iets wat u bezig houdt? Plaats uw eigen column ›